60-te urodziny Taekwondo

Nazwa Taekwondo oficjalnie pojawiła się po raz pierwszy w 1955 r. (dokładnie 11 kwietnia, a specjalna komisja miała przeprowadzić działania uzasadniające to przedsięwzięcie najdalej do końca grudnia 1955 r.). Pomysłodawcą nazwy i inicjatorem rozwoju nowego stylu, który miał stać się synonimem koreańskich sztuk walki, był południowokoreański generał Choi Hong Hi.
Jego wysoka pozycja w koreańskich władzach wojskowych i sferach politycznych, w powiązaniu z osobistym zaangażowaniem i pełną determinacją do osiągnięcia wyznaczonego celu spowodowały, że nie istniejące przed 1955 r. Taekwondo stało się jedną z najbardziej popularnych sztuk walki na świecie.
Początkowo każdy człon nazwy zapisywano osobno: Tae Kwon Do. Później Choi Hong Hi ustalił własną wersję: Taekwon-do. Obecnie powszechnie stosuje się zapis łączny: Taekwondo.
Choi Hong Hi w roku 1972 na stałe wyemigrował z Korei niestrudzenie propagując swoją własną wersję stylu pod szyldem Międzynarodowej Organizacji Taekwon-do (International Taekwon-do Federation), która później, po śmierci Choi Hong Hi, rozpadła się na wiele odłamów.
W 1973 r. pod patronatem wielu koreańskich mistrzów i władz politycznych, zorganizowano w Seulu I Mistrzostwa Świata w Taekwondo (25-27 maja, udział wzięło 200 zawodników z 19 krajów - startowali wyłącznie mężczyźni !), a następnego dnia zwołano kongres założycielski Światowej Federacji Taekwondo (World Taekwondo Federation), pod patronatem której Taekwondo awansowało do grona dyscyplin olimpijskich.
Nasz trener, Dariusz Ćwikliński, 3-krotnie brał udział w szkoleniach prowadzonych przez "ojca Taekwondo", Choi Hong Hi (1993, 1994, 1995), a podczas 3-go spotkania (w marcu 1995 r.) indywidualnie (często egzaminy przeprowadzano w ten sposób, że zdawało kilka osób równocześnie - w tym przypadku był to pojedynczy egzamin) i publicznie zdał przed nim egzamin na stopień IV Dan.