Dariusz Ćwikliński

ur. 21 lipca 1962r.
5 Dan WTF, 4 Dan ITF

Kliknij poniżej, żeby zobaczyć:
Egzaminy Mistrzowskie

Sztuki walki praktykuje od kwietnia 1978 r.

Taekwondo zajmuje się od kwietnia 1984 r.

Osoby, które odegrały znaczącą rolę na drodze „do” D.Ć. w Tae Kwon:

• Henryk Ficek (Gdańsk, Koszalin)

• Artur Skrzek (Olsztyn)

• Tadeusz Łoboda (Lublin)

• Dariusz Nowicki (Olsztyn)

Instruktor rekreacji ze specjalnością karate od października 1984 r.

Absolwent pierwszego w Polsce kursu instruktorów sportu ze specjalnością Taekwondo w sierpniu 1987r. (organizatorem był Polski Związek Karate – nie istniał jeszcze wówczas żaden polski związek Taekwondo).

Mistrz Polski w rozbiciach na I Mistrzostwach Polski Taekwon-do ITF 1988 r.

Trener drużyny – IV miejsce w klasyfikacji generalnej na I Mistrzostwach Polski Taekwon-do ITF 1988 r. (poprzednio drużyna ta zajmowała 3-krotnie III miejsce w klasyfikacji generalnej na turniejach ogólnopolskich).

Egzaminator związkowy nieprzerwanie od 1987 r. do dnia dzisiejszego.

Jeden z prekursorów Taekwondo i Kick boxingu w Polsce na obszarze pomiędzy Warszawą i Olsztynem. Bezpośredni założyciel sekcji i klubów Taekwondo w 7 miejscowościach na tym terenie.

Sędzia Taekwondo: sędziował Mistrzostwa Polski, był jednym z dwóch polskich sędziów jacy dopuszczeni zostali do sędziowania w trakcie serii meczów Polska – Korea w Olsztynie w 1988 r., pełnił funkcję sędziego głównego strefy północno-wschodniej.

Sędzia Kick boxingu.

W pierwszej połowie lat 90-tych współpracował z nowo powstałą w Polsce i na świecie Global Taekwondo Federation – GTF. Nastoletni wychowankowie D.Ć. zdali z wyróżnieniem egzaminy na czarne pasy przed liderem tej organizacji, Mistrzem Park Jong Tae 9 Dan, a później w pierwszych Mistrzostwach Polski GTF zdobyli tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski.

Trener wielu czarnych pasów i sportowców zdobywających laury na zawodach krajowych i zagranicznych najwyższej rangi.

Pierwszy trener tak znakomitych zawodników z Olsztyna jak Beata Przewłocka, Agnieszka Benedict, Piotr Hatowski, Aleksander Rychlik.

Od 1999 roku mieszka i propaguje Taekwondo w Bydgoszczy.

Członek założyciel Bydgoskiego Klubu Taekwondo i członek pierwszego Zarządu BKT w 2001 roku.

Autor „Podręcznika Taekwondo” - rok wydania 2001.

W latach 2007 – 2010 członek pierwszej polskiej komisji egzaminacyjnej na czarne pasy z uprawnieniami z głównej siedziby WTF Kukkiwon.

Trener polskiej kadry narodowej na X Mistrzostwa Europy Poomsae w Genui – maj 2011 r.

Aktualnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Bydgoskiego Klubu Taekwondo.

Do dnia dzisiejszego jego uczniowie w Bydgoszczy zdali łącznie 34 egzaminy na czarne pasy – wszystkie bez poprawek, odnieśli wiele sukcesów sportowych na arenie krajowej i zagranicą, wzięli udział w wielu pokazach Taekwondo (m. in. w przerwie inauguracyjnego meczu w nowo otwartej hali Łuczniczka), oraz pojawiali się wielokrotnie w mediach – prasa, radio, TVP 3. Za najbardziej spektakularne osiągnięcia można uznać:

1) Debiut BKT na arenie ogólnopolskiej 23 listopada 2002 roku w V Pucharze Bielan w Warszawie. W konkurencji Poomsae 5-cio osobowa ekipa osiągnęła następujące wyniki:

• Daria Ćwiklińska – złoto w kategorii dziewcząt

• Bartłomiej Reszka – złoto w kategorii chłopców

• drużyna w składzie: Bartłomiej Reszka, Przemysław Kalitowski, Michał Kwiecień – złoto w kategorii drużyn

• Bydgoski Klub Taekwondo zajął V miejsce w Klasyfikacji Generalnej

• Daria i Bartek Reszka zakwalifikowali się jako 2 z 4 osób do dodatkowego finału „The Best of the Best”, rozgrywanego w trakcie uroczystego otwarcia imprezy, gdzie rywalizowali w świetle jupiterów przy wygaszonych dużych światłach

2) debiut na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2007 roku – wystartowała 3-osobowa ekipa w składzie: Daria Ćwiklińska, Natalia Stawińska, Patryk Pepeta – wszyscy zdobyli tytuły Mistrzów Polski. W następnym, 2008 roku Daria przeszła do kategorii junior, a Natalia i Patryk ponownie zdobyli tytuły Mistrzów Polski na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (junior młodszy - kadet).

3) Patryk Pepeta zdobył srebrny medal na międzynarodowym turnieju klasy A German Open 2008 – BKT w klasyfikacji generalnej uplasowało się wyżej niż polska kadra narodowa

4) Jako jedna z pierwszych polskich zawodniczek Daria Ćwiklińska zdobyła brązowy medal na międzynarodowym turnieju klasy A Dutch Open 2009, tradycyjnie jednym z najsilniej obsadzonych turniejów na świecie. Daria w brawurowym stylu znokautowała Holenderkę, wygrała 3:0 z reprezentantką kadry narodowej Niemiec, złotym punktem wygrała z reprezentantką kadry narodowej Meksyku i jednym trafieniem przegrała walkę o finał z reprezentantką USA prowadzoną przez trenera kadry olimpijskiej Stanów, Lopeza

5) Po 3-krotnym zwycięstwie drużynowym w I, II i III Technicznych Mistrzostwach Polski reprezentanci BKT zostali wytypowani do udziału w Mistrzostwach Europy Poomsae:

• w roku 2009 Daria Ćwiklińska i Przemysław Kalitowski
  • w roku 2011 Daria Ćwiklińska, Marta Wojciechowska, Bartosz Ćwikliński, Patryk Pepeta

"Ten, kto pozbędzie się obaw i nauczy się rozluźniać i rozciągać swoje mięśnie, zawsze będzie mógł do tej umiejętności powrócić,
podobnie jak do pływania czy jazdy na rowerze.
W większości przypadków problem rozciągnięcia mięśni leży bowiem w sferze psychicznej, a nie fizycznej."